ŻYWY RÓŻANIEC

Stowarzyszenie Żywego Różańca istnieje od 1826 roku i jest najbardziej popularną różańcową wspólnotą modlitewną.

Rodzina Różańcowa składa się z poszczególnych Róż, któ­rą tworzy 20 osób, stosownie do liczby Tajemnic Różańca (4 części: radosna, światła, bolesna i chwalebna, każda po 5 Tajemnic). Każda osoba odmawia codziennie tylko jedną Tajemnicę Różańca, poprzedzając ją krótkim rozważaniem. W ten sposób w ciągu dnia odmówiony zostaje przez wszyst­kich członków danej Róży cały Różaniec i taka jest też zasłu­ga każdego z nich. Nie odmówienie tajemnicy nie oznacza grzechu, ale utratę zasługi.

Celem Stowarzyszenia Żywego Różańca jest według Zało­życielki, Pauliny Jaricot, wspieranie modlitwą, ofiarą du­chową i materialną działań misyjnych Kościoła oraz modli­twa o pokój, nawrócenie grzeszników oraz w intencjach zalecanych przez Kościół.

REGULAMIN ŻYWEGO RÓŻAŃCA

1. Obowiązkiem każdego członka Żywego Różańca jest co­dzienne odmawianie jednej Tajemnicy Różańca, poprze­dzone jej rozważaniem.

2.Członkowie Żywego Różańca mają obowiązek wielbić Maryję i rozszerzać jej cześć przez naśladowanie jej cnót, przykładem życia i działalnością apostolską (pomoc w pa­rafii, ofiarowanie cierpienia, zachęcanie innych osób, by przystąpiły do wspólnoty).

3.Róża Różańcowa składa się z 20 osób. Troska o jej pełny skład, utrzymanie łączności między Różą a Kapłanem-Opiekunem, dostarczanie Tajemnic nieobecnym na wy­mianie oraz otaczanie miłością chorych członków - to główne zadania przewodniczącego Róży czyli zelatorki lub zelatora.

4.Wymiana tajemnic odbywa się zasadniczo jeden raz w miesiącu, albo przez losowanie albo w porządku kolej­nym. Nierzadko też, zgodnie z lokalnym zwyczajem para­fii, wymiana dokonuje się rzadziej i w innej formie.

5.Godnym szacunku zwyczajem jest ofiarowanie Mszy Św. w intencji członków Róży oraz udział członków Żywego Różańca w pogrzebie zmarłego członka Róży, w modlitwie o spokój jego duszy oraz zamówienie Mszy Św. w jego in­tencji.

6.W Diecezji Opolskiej jeden raz w roku - w pierwszą sobo­tę października - w Winowie odbywa się skupienie dla członków Żywego Różańca.

WYKAZ ODPUSTÓW DLA CZŁONKÓW ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Z przynależnością do Żywego Różańca wiąże się przywilej zyskiwania odpustu zupełnego 8 dni w ciągu roku: w roczni­cę przyjęcia danego członka do Żywego Różańca oraz v/ następujące uroczystości i święta:

- Narodzenia Pańskiego - 25 XII,

- Zmartwychwstania Pańskiego,

- Zwiastowania Pańskiego - 25 III,

- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 VIII,

- Najświętszej Maryi Panny Różańcowej - 7 X,

- Niepokalanego Poczęcia Najść. Maryi Panny - 8 XII,

- Ofiarowania Pańskiego - 2 II.

Historia i teraźniejszość Wspólnoty Żywego Różańca w Krośnicy

Żywy Różaniec w naszej parafii istnieje od 12 marca 2003 r..

A wszystko zaczęło się dzięki inicjatywie o. rekolekcjonisty Lesława Szymborskiego OFM, któremu na samym początku udało się zachęcić ponad 50 osób do tego szczególnego zaangażowania  się w codzienną modlitwę różańcową. Z czasem wspólnota ta rozrosła się i dziś (dane z 02.05.2013) liczy 144 członków, tworzących siedem pełnych Róż Różańcowych.

1. Smykała Maria
  2. Zettellmann Matylda
  3. Pyka Elżbieta
  4. Koprek Maria